Üniversitemizde Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Sempozyumu Düzenlendi

21.5.2015

Üniversitemizde Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Sempozyumu Düzenlendi

Matematik eğitimi ve eğitim teknolojileri alanında çalışan eğitimcileri, araştırmacıları, öğretmenleri ve öğrencileri buluşturan Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Sempozyumu’nun (TÜRKBİLMAT-2) ikincisi Üniversitemizde düzenlendi.

16-18 Mayıs tarihleri arasında yapılan ve ana teması “21. Yüzyılda Matematik Okur Yazarlığı” olan sempozyum Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı. Açılış törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet PINARBAŞI, Prof. Dr. Seyit TEMİR, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan BAKİ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat KOCA, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris TÜREL, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali AYDIN, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı  Doç. Dr. Ramazan GÜRBÜZ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İbrahim Halil TUĞLUK, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr.  Murat AYDIN, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet YILDIZ, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mücahit ÇELİK, Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazif ÇETİN, çeşitli üniversitelerden bilim insanları, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde Sempozyum Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Adnan BAKİ açılış konuşmasını yaparak sempozyum hakkında bilgi verdi. Ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ev sahibi olarak bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerine sempozyumun katılımcılara ve milletimize hayırlı olması dileğiyle başlayan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, sempozyumun üniversitemizde tertip edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek teşekkürlerini bildirdi. Rektörümüz Prof. Dr. GÖNÜLLÜ şöyle konuştu; “İkincisini tertip ettiğiniz Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitim Sempozyumu’nun sizlere ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Burada tertip ettiğiniz için Üniversitem adına mutlu olduğumu ifade edip teşekkürlerimi bildiriyorum. Güzel bildirilerin hazırlandığı bilimsel bir sempozyum olacak. Ayrıca sizleri burada ağırlıyoruz, Üniversitemizi görme imkânınız olacak, şehrimiz Adıyaman’ı görme ve gezme imkânınız olacak. Üniversitemiz 2006 yılında kurulmuş bir üniversitedir. Gelişmemiz son dört yıl içerisinde, 33 bin metrekare kapalı hizmet alandan 160 bin metrekareye çıkartmış durumdayız. Önemli değişimleri elde ettiğimiz bir üniversite olduk. Fiziksel değişimlerde çok hızlı gitmemizle beraber insan kaynağının da en iyi şekilde gelişmesini sağlamaya çalıştık. Akademik ve idari bünyemizde çalışan arkadaşlarımızın en iyi şekilde gelişmesi en önemli konumuz oldu. Bu tür sempozyumlar üniversitelerin gelişmesinde çok önemlidir. Bu sempozyumu burada tertip ettikleri için değerli bilim insanı Prof. Dr. Adnan BAKİ beye teşekkür ediyorum. Onun yardımcılığını yapan öğretim üyemiz, Fen Bilimleri Enstitüsü müdürümüz Doç. Dr. Ramazan GÜRBÜZ beye de teşekkür ediyorum. Ayrıca tertip heyetinde yer alan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor sempozyumun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan BAKİ ise açılış konuşmasına, hoş geldiniz diye başlayarak bir araya gelmelerine vesile olan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’ye teşekkür etti. Sempozyumun oluşmasında ikincisinin düzenlenmesinde katılımcıların önemli katkısı olduğunu belirten Prof. Dr. BAKİ Türkiye’nin bu sempozyumda olduğunu ifade etti. Prof. Dr. BAKİ konuşmasını şöyle sürdürdü; “Vatanımızın bu güzel şehrinde bir araya gelmemize vesile olan Adıyaman Üniversitesi’ne ve temsilcisi Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten de Adıyaman Üniversitesi teşekkürü hak ediyor. Özellikle de sevgili öğrencim Doç. Dr. Ramazan GÜRBÜZ’e teşekkür ediyorum. Bu sempozyumun ortaya çıkmasında önemli bir katkısı oldu. Esas önemli katkı ise siz katılımcılara, sizin sahip çıkmanız, sizin ilgi göstermenizle burada bu sempozyumun ikincisini düzenliyoruz. Türkiye burada çoğunuzu tanıyorum, bu bize moral veriyor. Bu sempozyum serilerinin artık devam edeceğini bunun bir ihtiyaç olarak Türkiye’de ortaya çıktığını bize gösteriyor. Dolayısıyla her iki yılda bir bu sempozyumu düzenleyeceğiz.”

Açılış konuşmalarının ardından çağrılı konuşmacı Prof. Dr. Petek AŞKAR bir konuşma yaparak bildirisini sundu. Ardından katılımcılar Fen Edebiyat Fakültesi’ne geçerek orada iki gün boyunca bildirilerini sundu. 250 bildiri ve 40 poster sunumunun yapıldığı sempozyumda iki gün boyunca 11 paralel oturum ve farklı konularda çalıştaylar gerçekleştirildi. Çalıştaylarda “Öğrenme Nesneleri”, “21. Yüzyılda Matematik Müfredat Programlarının Analiz ve Tasarımı”, “Matematik Eğitiminde Somut Materyallerin Etkililiğinin Bilgisayar Destekli Görsel Materyallerin Etkililiğiyle Karşılaştırılması”, “FeTeMM Modeli ve İyi Örnekleri”, “Dinamik Matematik Yazılımları”, “Matematik Eğitimi Teorileri Perspektifinden Türkiye Matematik Eğitimi Araştırmaları” gibi konular ele alındı. Bildirilerde ise, Bilgisayar ve Matematik Eğitiminin neredeyse tüm konuları ele alındı. Sunumların ardından sempozyum Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi B1 Konferans Salonu’nda düzenlenen kapanış konuşmaları ile sona erdi. Sempozyum Adıyaman ve Urfa’nın tarihi ve turistik yerleri gezdirildikten sonra, sıra gecesi etkinliğiyle son buldu.

Kapanış konuşmasında düzenleme kurulu başkan yardımcısı Doç. Dr. Ramazan GÜRBÜZ, sempozyum sürecinde üniversitenin tüm imkanlarını seferber eden Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’ye, Bilmat-2015'i Adıyaman Üniversitesi’nde yapılması kararını veren Prof. Dr. Adnan BAKİ'ye, kongrede görev alan düzenleme kuruluna ve tüm katılımcılara teşekkürlerini ifade ederek saygılarını iletti.

Görünütülenme Sayısı: 2718